Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Žiar okr. LMHľadať
 
 

Červený kríž

Z histórie miestneho spolku SČK


cerveny_kriz_logo.pngZačiatky Červeného kríža v obci Žiar: Počas februára a marca 1956 boli poriadané kurzy prvej pomoci. Prednášky v našej obci Žiar viedol obvodný lekár MUDr. Skerl. Účasť na prednáškach bola pekná, dochádzali ako ženy, tak aj muži. Občania sa teoreticky mnohému poučili, hlavne ako treba zaobchádzať pri rôznych úrazoch, či už doma, v lese alebo na poli.

V máji 1957 prišla pani Koptová, vyslaná okresným sekretariátom červeného kríža v Liptovskom Mikuláši, predviesť aj praktické ukážky ako postupovať pri ošetrení úrazov. Zdôraznila význam Československého Červeného kríža. A tak aj pri malej účasti bol zostavený výbor. Skupina bola malá, len desať členiek, ale nádej veľká. Počas roka od okresného sekretariátu ČsČk v Liptovskom Mikuláši miestny spolok dostal nosítka, lekárničku a dve torby. Ženy pochopili význam Červeného kríža, a preto chceli, aby sa skupina rozrástla.. Tak zostavili dvojice, ktoré chodili presviedčať ženy, obyvateľky Žiaru, aby sa stali členkami. Počet členiek sa rozrástol na 57.

Podľa zachovanej zápisnice, napísanej na 1.výročnej členskej schôdzi, sa dozvedáme, že predsedníčkou sa stala Anna Kováčová Horárovie, tajomníčkou Miloslava Hubková, manželka miestneho učiteľa, zapisovateľkou Eva Jurášová Krchovie a pokladníčkou Anna Jurášová Tomkovie.

V prvých rokoch činnosti miestneho spolku sa organizovali raz do mesiaca v nedeľu poobede posedenia, kde vždy niektorá z členiek pripravila prednášku na témy: Obliekame správne naše deti, Opatera chorých pri domácom ošetrení, Upozornenie na čistotu školských detí a na ich výživu, Infekčná nemoc, Boj proti chrípke, Výchova detí v škole i v rodine, Boj proti TBC (k tejto téme bol premietnutý aj film), Následky rádioaktívneho žiarenia - a s tým bolo spojené aj čítanie na pokračovanie "HIROŠIMSKÝ DENNÍK" a ďalšie. Tieto nedeľné posedenia zvyčajne pripravovala tajomníčka pani Hubková.

Koncom päťdesiatych rokov, keď sa miestny spolok Červeného kríža zakladal a začínal so svojou činnosťou, tak aj pomery na dedine boli trocha iné ako v dnešnej dobe. Skoro všetky členky boli i pracovníčkami Jednotného roľníckeho družstva. Tak i na pracovisku sa prejavovala ich činnosť - kontrola a dodržiavanie hygieny, kontrola čistoty mlieka, kontrola bezpečnosti pri práci, prvá pomoc pri úrazoch. Výročných členských schôdzí sa zúčastňoval aj predseda družstva.

Taktiež na Žiari fungovala základná škola, tak bolo samozrejmosťou, že činnosť Červeného kríža sa prejavovala aj tu. V tom čase pôsobil ako riaditeľ miestnej základnej školy Peter Hubka, ktorý sa zúčastňoval výročných členských schôdzí a veľakrát prispel aj referátom či už o výchove predškolských detí, hygiene školských detí, alebo kde pôjde moje dieťa, keď skončí povinnú dochádzku. A ako predseda osvetovej besedy vyzdvihol pomoc členiek pri kultúrnych podujatiach, ktoré sa na Žiari organizovali.

Členky pomáhali, a to hlavne organizačne, pri hromadnom očkovaní a získavaní nových darcov krvi, za čo dostali poďakovanie od obvodného lekára MUDr. Skerlu.

Z ďalšej činnosti miestneho spolku: jarné upratovanie na dedine, čistenie cintorína, organizovanie brigád, hlavne pri zbere a triedení zemiakov na miestnom roľníckom družstve, výlety na Betliar, Krásnu hôrku, do jaskyňe Domica, do Bardejova, Ružbách, na Moravu, do Trenčína na "Trenčín mesto módy", na "Flóru" do Bratislavy, do Olomouca. Usporiadali sa priadky, kurz varenia, výstava ručných prác a úrody, prebehol zber obnoseného šatstva na Fond pomoci Červeného kríža.


 

dnes je: 19.10.2019

meniny má: Kristián

podrobný kalendár

Oznamy priamo do mobilu

Elektronické podania

Družobná obec Bzince pod Javorinou

webygroup
ÚvodÚvodná stránka