Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Žiar okr. LMHľadať
 
 

História obce

Naša JABLONKA

Naša JablonkaNaša JABLONKA

Ešte pred niekoľkými rokmi obyvatelia obce Žiar dobre poznali spojenie ..“pri jablonke, ku jablonke“. Dnes to však mladším generáciám nič nehovorí. Čo za jablonka? Veď každý ju máme v záhrade.

Nuž, nie je jabloň ako jabloň. Túto našu JABLONKU pred desiatkami rokov vysadila na svojom pozemku v poli na Dieli rodina, ktorej pole patrilo. Keďže od vysadenia jablonky uplynulo viac ako 150 rokov, už niet pamätníka. Po II. svetovej vojne boli pozemky sceľované – v obci bola vykonaná komasácia a pole s jablonkou nadobudla rodina Červeňová – „z Majera“.  Jabloň – jablonka, ako ju zvykli časom ľudia nazývať, rástla, mocnela a stala sa súčasťou ľudí žijúcich v dedine. Na jar ich potešovala krásnymi kvetmi, v lete si v jej tieni mohli oddýchnuť, na jeseň ich obdarila plodmi, i keď kyslými, ale občerstvili. Ľudia mali jablonku v obľube a často ju spomínali.

Časy sa však zmenili. Vznikli poľnohospodárske družstvá, role scelili a ľudia z dediny už tak často k jablonke nekráčali a postupne upadala do zabudnutia.

Jablonka desiatky rokov pozorovala život v dedine, veď z kopca mala dobrý výhľad. Roky bežali a postupne si zvykla na to, že sa o ňu už ľudia nezaujímajú. S každoročnou pravidelnosťou ju však navštevovali stroje, ktoré obrábali pôdu okolo jej kmeňa a koreňov. Tie stroje boli čoraz väčšie a ťažšie. I bála sa, aby jej nepoškodili korene, nespôsobili rany. Od ľudí už pomoc neočakávala. Zabudli...

Áno, ľudia pozabudli na krásny strom rastúci v chotári. Len občas sa okoloidúci na jar pokochali krásou jej zakvitnutej koruny. Pozabudli, ale nezabudli celkom.

Doba sa opäť mení. Ľudí zaujíma história, život predkov. A jablonka je predsa súčasťou histórie. Preto sa niekoľkí obyvatelia obce rozhodli, že oživia spomienky, že pomôžu a jablonku ochránia pred ťažkými poľnohospodárskymi strojmi, ktoré ju každý rok ohrozujú.

Dohodli sa, že strom ohradia. Pomocnú ruku podali funkcionári Združenia vlastníkov lesov a urbariátu, pozemkové spoločenstvo  Žiar, ktorí poskytli žrďovinu na ohradu. Pár brigádnikov z radov žiarskych hasičov i občanov si jeden májový podvečer urobili brigádu a okolo jablonky postavili ohradu. Už sa nebude obávať poľnohospodárskych strojov, ohrada ich k jej kmeňu nepustí. Teraz ešte čaká na orezanie suchých konárov, aby opäť vynikla jej  krása a aj na tabuľu s informáciou o jej minulosti. Znova bude s hrdosťou pozerať a dohliadať na ľudí žijúcich dole v dedine.

Za pomoc ďakuje:

                 Združeniu vlastníkov lesov a urbariátu, Pozemkové spoločenstvo Žiar,

                               Jurajovi Jánošíkovi,

                               Michalovi Kováčovi,

                               Milanovi Kučerovi,

                               Miroslavovi Balcovi,

                               Jánovi Ambrózymu,

                               Petrovi Brádlemu,     

                               Viere Kacerovej, ktorá nezabudla.


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

Oznamy priamo do mobilu

Elektronické podania

Družobná obec Bzince pod Javorinou

webygroup
ÚvodÚvodná stránka