Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Žiar okr. LMHľadať
 
 

O obci Žiar

Základné informácie


Samosprávny kraj:  Žilinský 

Okres: Liptovský Mikuláš

Región:  Liptov

Počet obyvateľov:  436

Rozloha:  2189 ha

Prvá písomná zmienka:  v roku 1349

Poloha:  Obec Žiar leží v strednej časti Liptovskej kotliny, v doline potoka Smrečianka pod Západnými Tatrami. Chotár obce Žiar sa rozprestiera v nadmorskej výške od 725 do 1930 m n. m., pričom stred obce leží 765 m nad morom.
 

Symboly obce


erb_ziar2.pngErb obce Žiar

V modrom štíte na ľavom vrchu strieborného trojvršia vztýčený zlatý kamzík v modrom štíte na zlatej pažiti striebroodetý vpravootočený muž v pravici so zlatým kyjakom, vpravo strieborný vztýčený vlk s labami v zlatej pravošikmej sieti, vyrastajúcej z pravého okraja štítu.

 

vlajka_obce_ziar.jpgVlajka obce Žiar

Obecná vlajka má podobu piatich pozdĺžnych pruhov modrého, žltého, bieleho, modrého a bieleho. Vlajka má pomer strán 2 : 3 a ukončená je tromi cípmi, t. j. dvomi zástrihmi, siahajúcimi do tretiny jej listu. Farebnosť pruhov na vlajke je daná farbami obecného erbu. Obec sa vyvinula na klčovisku v chotári obce Smrečany koncom 13. a začiatkom 14. storočia. Spomína sa od roku 1349 ako Zar, z roku 1535 Ziar, z roku 1773 ako Ziarany, z roku 1808 ako Zjár, z roku 1920 ako Žiár, z roku 1927 ako Žiar, maďarsky ako Zsár. Patrila zemianskej rodine Smrečiansky-Szentiványi.

 


 


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Oznamy priamo do mobilu

Elektronické podania

Družobná obec Bzince pod Javorinou

webygroup
ÚvodÚvodná stránka