Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu

Oslavy 50.výročia založenia MS SČK Žiar

Oslavy

oslavy_50_vyrocie_cerveny_kriz_ziar.jpgKaždý z nás si želá, aby si čo najdlhšie uchoval pevné zdravie a svoj život prežil v dobrej fyzickej a duševnej forme. Prežitých 50 rokov v živote človeka je veľa, ale udržať 50 rokov fungujúcu organizáciu je už história, práve preto že ide o organizáciu, ktorá je založená na dobrovoľnosti jej členov a o to je to cennejšie.

Dňa 10.3.2007 sa v našej obci konala výročná členská schôdza MS SČK. Tento rok však bola o niečo slávnostnejšia. Okrem toho, že sme si uctili všetky ženy z našej obce pri príležitosti MDŽ, oslávili sme aj 50. výročie trvania Červeného kríža v Žiari. Prvá písomná zmienka o Červenom kríži je zaznamenaná v obecnej kronike takto :

„Dňa 6.1.1957 po predbežnej príprave zo strany okresného sekretariátu Čsl. Červeného kríža v Lipt. Mikuláši a zo strany niekoľkých agilných žien v našej obci v snahe zabezpečiť prvú pomoc pri úraze a nehodách v domácnostiach, v lese, na poli atď., založená bola v našej obci miestna skupina Československého Červeného kríža s 51 prihlásenými členkami.“ (výpis z kroniky)

Ani teraz po niekoľkých rokoch sa poslanie a podstata MS SČK nezmenila. Mladšia generácia preberá od svojich starších členiek štafetu bohatých skúseností a snaží sa zachovať existenciu spolku. Dáva do popredia dôležitosť a význam tejto organizácie,ich snahu chcieť pomáhať druhým a nečakať pritom žiadnu odmenu za vykonanú prácu. To všetko si vyžaduje obetavosť každého jednotlivca. Zdokonaľovanie sa v kurzoch prvej pomoci je hlavnou úlohou MS SČK, aby sme mali čo najviac vyškolených dobrovoľníkov práve vtedy keď to bude potrebné či už pri športových podujatiach alebo pre rôzne potreby obce. Poďakovanie patrí aj všetkým darcom krvi, ktorí dávajú to čo je pre človeka najcennejšie a to je vlastná krv. Za svoje darcovstvo bolo už veľa z nich ocenených plaketami MUDr. Jánskeho.

Osláv sa zúčastnilo okolo 70 ľudí a to nielen členiek ale aj pozvaných hostí, za ktorých by som spomenula riaditeľku ÚS SČK Liptov Mgr. Mariku Kubíkovú, predsedníčku SČK MUDr. Elenu Hrbčovú a bývalú tajomníčku OÚ ČSČK p. Gaškovú, predsedníčku MS SČK v Smrečanoch p. Kováčovú. Všetci prítomní hostia sa zapojili do diskusie so svojimi príspevkami. Či to už bolo spomínanie na prácu členiek v rokoch minulých, alebo vyzdvihnutie a snaha práce terajších členiek. Všetci nám zapriali do ďaľších rokov veľa zdravia a chuti pracovať aj naďalej.

Na spríjemnenie sviatočnej atmosféry si naše deti a členky miestneho spevokolu pripravili kultúrny program a každý prítomný dostal pamätný list ako pamiatku na toto okrúhle jubileum.

dnes je: 19.10.2018

meniny má: Kristián