Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Žiar okr. LMHľadať
 
 

Turistika

 

Kam na túru

Žiarska dolina patrí k najvyhľadávanejším dolinám južnej strany Západných Tatier. Celá oblasť je súčasťou Tatranského národného parku. 
V lete je táto lokalita vhodným východiskom na podnikanie vysokohorských túr a pešiu turistiku v oblasti Žiarskej, Veľkej a Bobroveckej doliny, na vrcholy Roháčov, Baníkova a Baranca. V zime ponúka skialpinistické túry, možnosť bežeckého a zjazdového lyžovania v blízkom lyžiarskom stredisku Žiar-Dolinky (1 km).

Kto chce aktívne oddychovať obkolesený prekrásnou prírodou, môže brázdiť lesné zvážnice na horskom bicykli, alebo obdivovať podhorie z konského chrbta.

ziarska_dolina01.jpg      ziarska_dolina_luky.png

Z lokality je možné podnikať výlety za poznávaním historických pamiatok Liptova (Liptovský Mikuláš (7 km), Múzeum liptovskej dediny Pribylina (20 km)), na návštevu Demänovských jaskýň (15 km) a termálnych kúpalísk Aquapark Tatralandia, Bešeňová a Liptovský Ján.

V tesnej blízkosti hotela Spojár je postavený pamätník hrdinom SNP. V roku 2005 ho poctil svojou návštevou aj priamy účastník SNP, na počesť ktorého boli usporiadané malé oslavy. 

Pamatnik_SNP_Ziar.jpg

 

Žiarska dolina

Žiarska dolina je situovaná na Liptovskej strane Západných Tatier, nad obcami Smrečany a Žiar, 12 km od Liptovského Mikuláša. Preteká ňou potok Smrečianka.

Dolinou vedie modro-značený turistický chodník (1:30 hodiny) a asfaltová cesta v dľžke 6 km končiaca pri Žiarskej chate. Žiarská chata stojí v hornej časti doliny. Je vyhľadávaná najmä nenáročnými turistami a rodinami s deťmi - ktorí tento výstup zvládnu bez problémov.

  • ziarska_dolina.jpgŽiarska chata
  • Symbolický cintorín 
  • Šarafiové vodopády
  • Medvedia štôlňa
  • Salaš Žiar
  • Kolobežky
  • Cykloturistika a horská cyklistika

 

Viac informácií na Žiarska dolina - leto

 

Zo Žiarskej chaty ďalej vedú turistické trasy do Smutného sedla (1:50 hodiny), Žiarskeho sedla (1:45 hodiny) na Baranec (3:30 hodiny), Plačlivé (2:20 hodiny), Ostrý Roháč (3:25 hodiny), Baníkov (2:45 hodiny) a Volovec (4:20 hodiny). 

vysokohorska_turistika_zapadne_tatry.png   vysokohorska_turistika.png   

Vysokohorské turistické trasy nájdete na Žiarska dolina - Turistika.
 

Žiarska chata

Žiarska chata (1325 m.n.m.) je vstupnou bránou do turisticky veľmi navštevovanej oblasti Žiarskej doliny a Roháčov v Západných Tatrách. Je jedinou vysokohorskou chatou v Západných Tatrách z liptovskej strany. Je nielen miestom oddychu a základňou pre nástup vysokohorských túr, ale aj miestom, ktoré prispelo k záchrane nemála ľudských životov.

Dolinou vedie 6 km dlhá asfaltová cesta až po chatu a turistický chodník vhodný pre rodinné výlety po modrej značke v trvaní približne 1:30 hod.

Žiarska chata bola v roku 2006 kompletne zrekonštruovaná. V súčasnosti je v plnej prevádzke a poskytuje svojím návštevníkom kompletné ubytovacie a stravovacie služby. Otvorená je celoročne.

ziarska_chata.jpg

viac informácií na www.ziarskachata.com
 

Horská služba


Tel. :  +421 (0) 527877711

Tiesňové volanie:  18 300
 

zx_horska_zachrana.jpgVznik Horskej služby je úzko spätý s rozvojom turizmu v Západných Tatrách, ako aj v ostatných slovenských horstvách. Prudký rozvoj turistiky, lyžovania, horolezectva v priebehu tohto storočia sa neobišiel bez úrazov a tragédií. Tento fakt podnietil vznik organizácie, ktorá by sa starala o bezpečnosť návštevníkov na horách, a to nielen na báze amatérskej, dobrovoľnej, ale i profesionálne. Na základe skúseností Tatranskej horskej služby, ktorá pri Mestskom národnom výbore Vysoké Tatry pracovala od roku 1950, vznikla v roku 1954 celoštátna organizácia Horská služba, ktorá bola začlenená do systému Československej telovýchovnej organizácie.

Činnosť Horskej služby v Západných Tatrách začala v máji 1954 na severnej strane horstva. Na profesionálnej báze pracovali dvaja pracovníci: Karol Doboš - náčelník oblasti a Michal Daňo - terénny pracovník. O rok neskôr vznikol okrsok Horskej služby aj na južnej strane, tzv. Liptovské hole. Založila ho skupina športovcov - turistov z Liptovského Hrádku. Vedúcim sa stal Ján Odskoč, pričom obidva okrsky tvorili jednu oblasť. prvým predsedom oblasti Horskej služby Západné Tatry sa stal Ľudovít Hubáň. V roku 1957 náčelník Karol Doboš odišiel, na jeho miesto nastúpil Michal Daňo. Za terénneho pracovníka Július Žiška. V roku 1959 bol vybudovaný dom Horskej služby na Zverovke.
  
V roku 1963 sa stáva profesionálnym pracovníkom na južnej strane Adam Juráš, po jeho odchode Ján Dzuroška.

zx_zachranna_akcia_horska_sluzba.jpgAko prvá záchranná stanica na južnej strane horstva bola v rokoch 1967-1969 vybudovaná Záchranná služba v Žiarskej doline pri Žiarskej chate. V máji 1983 bola Horská služba v Západných Tatrách rozdelená na dva samostatné celky: Horská služba v Západných Tatrách - sever a Horská služba v Západných Tatrách - juh. Pre Horskú službu v Západných Tatrách - juh bol náčelníkom menovaný Ján Dzuroška a terénnym pracovníkom Eduard Dzuroška. Náčelníctvo Horskej služby v Západných Tatrách - juh je v dome Horskej služby pod Žiarskou dolinou. Tento objekt bol rekonštruovaný v roku 1992.

Prvá záchranná práca vrtuľníkom v Západných Tatrách bola zaznamenaná 31. 8. 1975. Priamo zo severnej steny Ostrého Roháča bol zachránený horolezec, pričom celá akcia od telefonického privolania vrtuľníka letiaceho z popradského letiska trvala 35 minút.

Rady profesionálnych pracovníkov oblasti Západné Tatry - juh v roku 1992 rozšíril Ján Žiška.

Počas činnosti Horskej služby jej pracovníci zasahovali mnohokrát. Napriek preventívnym výstrahám, upozorneniam a konštatovaniam o nebezpečenstvách v horách, profesionálni znalci hôr sa neustále stretávajú s ľahkovážnosťou a podceňovaním situácií zo strany turistov - návštevníkov. Pomoc Horskej služby prišla, žiaľ, neskoro pri 49 smrteľných úrazoch. Okrem toho, za uvedené obdobie bolo ošetrených 1490 ťažkých a 3400 ľahkých poranení, po nezvestných turistoch sa pátralo 348-krát. Rýchlym zásahom po páde lavíny bolo zachránených 9 lyžiarov, vrtuľník zasahoval 23-krát.

V marci roku 1994 bola zaznamenaná jedna z najťažších záchranných akcií v histórii Horskej služby v Západných Tatrách, v doline Parichvost: pátracia akcia po bývalom federálnom ministrovi životného prostredia Jozefovi Vavrouškovi a jeho dcére Petre, ktorí zahynuli v centrálnom žľabe Jaloveckého sedla. Počas celého 32-dňového pátrania bolo pri záchrannej akcii nasedených 450 záchranárov, 45-krát boli nasadení lavínoví psi a vrtuľník nalietal 11,5 hodiny.
 

Fotogaléria:


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár

Oznamy priamo do mobilu

Elektronické podania

Družobná obec Bzince pod Javorinou

webygroup
ÚvodÚvodná stránka