Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Žiar okr. LMHľadať
 
 

Všeobecne

Chotár obce Žiar sa rozprestiera v nadmorskej výške od 725 do 1930 m n. m., pričom stred obce leží 765 m nad morom. Obec Žiar leží v strednej časti Liptovskej kotliny, v doline potoka Smrečianka pod Západnými Tatrami. Chotár obce má 2071 hektárov.

Žiar je od okresného mesta Liptovský Mikuláš vzdialený 10 km, a to v smere severovýchodnom. Z južnej strany susedí s obcou Smrečany, pričom obidve obce, Žiar i Smrečany, sú už stavebne spojené. Najbližšími v smere západnom sú obce Bobrovec, Jalovec a Trstené, na juhovýchod Veterná Poruba.

celkovy_pohlad_ziar.jpg

Žiarsky chotár ja charakteristický hnedými lesnými pôdami, pričom najvyššie položenou časťou ornej pôdy je pôda na Smrečinách. V chotári obce Žiar je pôda väčšinou hlinisto - piesčitá a je dosť úrodná. Hodne je piesčito - štrknatej, ba i skalnatej pôdy. Západne od severného konca obce Žiar je časť čiernej pôdy, prechádzajúcej miestami až v rašelinu. Miesto sa volá Bahná, kde si ľudia sadili väčšinou kapustu, preto sa toto miesto tiež volalo Kapustiská. V súčasnosti na tomto mieste má miestne Poľnohospodárske družstvo čučoriedkovú plantáž.

Katastrom obce preteká Smrečianka, ktorá odvodňuje Žiarsku dolinu. Pramení v nadmorskej výške približne 1550 m n. m., medzi Žiarskym sedlom a Smrekom (severná rázsocha Baranca). Jej povodie nie je rozsiahle, vtekajú do nej vody zo svahov Baranca, Príslopu a Ráztoky.

zatisie_smrecianky.jpg

Asi 300 m západne od obce, popod Hubáň, tečie potok Vrbička zvaný (meno má asi od vrbiny vysadenej okolo potoka), do ktorého sa vlieva menší potôčik zvaný Svatveník, ktorý pramení pod Hrádkom u kyslých vôd - studníca - v Bogušovom kline, odkiaľ tečie pod menom Hôľny jarok...

Na južnom úpätí Západných Tatier, hneď na začiatku Žiarskej doliny, vyvierajú dva pramene minerálnych vôd.

Podnebie možno charakterizovať ako mierne, s prevládajúcimi východnými vetrami, ktoré v letnom období prinášajú zrážky, v zimných mesiacoch zmiernenie mrazov a následné sneženie. Opačný druh počasia - letné horúčavy a suché mrazivé zimy - prinášajú vetry západné. Zaznamenané sú i silné severné (od Bobroveckej doliny), ktoré prechádzajú až do ničivých víchric.

Pre žiarsky chotár i celú túto časť Západných Tatier je z flóry charakteristický klinček lesklý (Dianthus nitidus), vzácna je sitina gaštanová ( Jancus cesteneus), poniklec horský (Pulsatila alpina), kamzičník (Doronicum Clusii Tausch), prvosienka najmenšia (Primula minima L.) a iné.

Oblasť Žiarskej doliny - z fauny - je domovom jelenej, srnčej, zveri, objavujú sa i divé svine (us scrofa L.), kamzík vrchovský (Rupicapra rupicapra), svišť vrchovský (Marmota marmota), a iné. Napriek pestrosti zvieracích druhov, tu vládne vlk obyčajný (Canis lupus L.), medveď hnedý (Ursus arctos L.), rys ostrovid (Lynx lynx L.), a líška obyčajná Vulpes vulpes L.). Sú tu i významné tokaniská tetrova hoľniaka.


 

dnes je: 14.10.2019

meniny má: Boris

podrobný kalendár

Oznamy priamo do mobilu

Elektronické podania

Družobná obec Bzince pod Javorinou

webygroup
ÚvodÚvodná stránka