Prechod na navigáciu block menu Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Žiar okr. LMHľadať
 
 

Žiarske školy

V minulosti tie žiarske deti, ktoré naplnili vek školskej dochádzky, navštevovali školu v Smrečanoch. Tu sa učili čítať, písať i počítať, iných predmetov okrem náboženstva nebolo. Dokladovaný je rok 1777, kedy do ľudovej školy v Smrečanoch chodilo dvadsať detí zo Žiaru. Materiálna starostlivosť o učiteľa bola záležitosťou obcí Smrečany a Žiar.

Takýto stav zotrval celé desaťročia. V roku 1789 bola v Smrečanoch postavená drevená škola s jednou učebňou a príbytkom pre učiteľa, v roku 1829 už tu postavili z kameňa murovanú evanjelickú školu a neskôr - v 2. polovici 19. storočia - i rímskokatolícku školu v Smrečanoch. V týchto školách sa vystriedalo veľa učiteľov: Vihicius, P. Faškony, A. Lipnický,J. Fábry, A. Horváth, P. Šustrík, M. Machaj, M. Dunaj, F. Holko a iní katolícki učitelia. Z evanjelických učiteľov pôsobiacich v Smrečanoch a vyučujúcich i žiarske deti treba spomenúť A. Triznu, J. Trnovského, J. Holvaida, J. Gregorca, M. Nitrianskeho, J. Štepinu, E. Koritšánskeho a iní.

      ziaci-evanjelickej-skoly-ziar_tridsiate_roky.jpg         ziaci_petra_hubku_evanjelicka_skola_ziar.jpg
 

obecna_skola_ziar1.jpg

Myšlienku postaviť a zriadiť školu v Žiari začal presadzovať evanjelický farár v Smrečanoch Pavol Čobrda. Pravou príčinou bola už vtedy nedostatočná kapacita smrečianskej školy. Výstavba žiarskej jednotriedky začala v roku 1908. Prvým učiteľom sa stal rodák z Modry - Kornel Rapoš, pre ktorého žiarska škola bola prvou učiteľskou stanicou. Po jeho odchode do Okoličného (1929) tu pôsobila učiteľka Mária Harmanová, pôvodom z Malužinej.

Dňom 1. septembra 1930 zvolený bol na žiarskej ev. a. v. ľudovej škole za správcu - učiteľa Peter Hubka, rodák z Vrbice - Liptovského Svätého Mikuláša, Bol to druhý riadne kvalifikovaný učiteľ žiarskej školy.

Peter Hubka sa narodil v roku 1908 vo Vrbici. Absolvoval učiteľský ústav v Spišskej Novej Vsi. Venoval sa nielen svojim malým zverencom, ale mal veľké zásluhy na vzdelávaní mnohých generácií dospelých, ktorým sa snažil vynahradiť nedostatky vo vedomostiach: organizoval kurzy pravopisu, počtov, oboznamoval s najzákladnejšími úradnými úkonmi, objasňoval dejinné udalosti, zaoberal sa riešením problémov praktického života.

ucitel_peter_hbka.jpg

Cirkevný konvent dcérocirkvi v Žiari (1933) rozhodol, že bude vytvorená ďalšia trieda. Vyučovalo sa v urbárskom dome a neskoršie bolo rozhodnuté (1934), že postavia i druhú triedu ľudovej školy, vrátane bytu pre druhého kvalifikovaného učiteľa.

V tom čase Peterovi Hubkovi vypomáhala manželka Miloslava Hubkova, rodená Laučíková. Ministerstvo ju však neschválilo, preto v októbri 1934 prestala vyučovať. Ďalší pedagóg však potrebný bol, a tak v školskom roku 1934/1935 ako výpomocný učiteľ nastúpil Imrich Kušnír, brat smrečianskeho evanjelického farára. Po ňom Ondrej Ovčár, pochádzajúci z Gánoviec, a 1. 9. 1935 výpomocná učiteľka Anna Žuffová, ktorá v žiarskej škole pôsobila len jeden školský rok.

Evanjelickú ľudovú školu v Žiari poštátnili v auguste 1945 a následne pomenovali na Štátnu ľudovú školu v Žiari. V povojnových časoch prišla nová výpomocná sila Lívia Jacková, po nej Mária Vongrejová, Zlatica Klačanská. Ani jedna nezostala dlhšie ako jeden rok. Od roku 1948 Národná škola v Žiari nesie svoje nové pomenovanie. O rok na druhé učiteľské miesto nastúpila Elena Lištiaková, ktorá vyučovala len krátko, pretože nedostatok žiakov spôsobil zrušenie druhej triedy. Národná škola v Žiari zostáva jednotriedkou s učiteľom, správcom a riaditeľom v jednej osobe - Peterom Hubkom. Ten v tunajšej škole pôsobil do školského roku 1971/1972, keď na jeho miesto 1. septembra 1972 nastúpila Milina Kormaňáková, na poste riaditeľky zostala až do roku 1975, kedy školu definitívne zrušili.

Oslavy 100. výročia zriadenia obecnej školy v Žiari


 
 • obecna_skola_ziar1.jpg

  Škola v obci Žiar

 • skola_ziar1.jpg

  školská trieda

 • skola2.jpg

  školská trieda

 • skola3.jpg

  oslavy 100. výročia zriadenia školy

 • skola4.jpg

  oslavy 100. výročia zriadenia školy

 • skola5.jpg

  oslavy 100. výročia zriadenia školy

 • skola6.jpg

 • skola7.jpg

 • skola8.jpg

 • skola10.jpg

 • skola11.jpg

 • skola12.jpg

 • skola13.jpg

 • skola14.jpg

 • skola15.jpg

 • skola16.jpg


 

dnes je: 17.9.2019

meniny má: Olympia

podrobný kalendár

Oznamy priamo do mobilu

Elektronické podania

Družobná obec Bzince pod Javorinou

webygroup
ÚvodÚvodná stránka